Spousta šťastných lidí |
Formát sci-fi seriálu s na sobě nezávislými epizodami, jakási televizní obdoba sci-fi povídek, je na světě populární od 60. let 20. století, první vlaštovkou byl The Twilight Zone v roce (1959-1964, 156 epizod) a následovala antologie The Outer Limits (1963-1964). Ani Češi osvobození od socialistické izolace nezůstali imunní a sledovali pod bičem levného dabingu na TV Nova obnovené Outer Limits pod názvem Krajní meze a později desetiletý fenomén Akta X, který do této kategorie jistě spadá, pokud si odmyslíte mytologické epizody.
Potvrzeno: kultura osmdesátých let léčí |
Britové odpověď na poptávku sci-fi fanoušků nebo společenských skeptiků mají, jmenuje se Black Mirror a před pár dny měla premiéru na Netflixu nadšeně očekávaná třetí série. Stojí za ní autor/spoluautor všech scénářů Charlie Brooker. První série o třech epizodách se vysílala s úspěchem ještě postaru na britských kabelovkách v roce 2011, druhá série o dva roky později už měla svoje fanoušky po celém světě a poté, co ji přidal v USA do své nabídky Netflix, se její popularita slušně rozšířila i na nejdůležitějším trhu z hlediska možnosti pokračování (nesmíme zapomenout ani na speciální vánoční díl White Christmas z prosince 2014). A je to samozřejmě obratný hráč v seriálových vodách Netflix, který zafinancoval natočení dalších dvanácti epizod, z nichž první polovina v rámci třetí série právě po třech letech čekání přichází se štědřejším rozpočtem a jedná se o vyjímečnou událost, kterou už neignoroval ani pomalu ale jistě duševně stárnoucí filmový recenzent František Fuka, důchodcovsky-tvrdošíjně odmítající se smířit s faktem, že v televizi se již několik let se skromnějším rozpočtem tvoří mnohem zajímavější věci než je většina blockbusterů v kinech.
Rychle domů, třetí série Black Mirror je online, vole |
Pro diváka neznalého předchozích sedmi epizod bych jen krátce definoval styl: sci-fi povídky zamýšlející se nad změnami ve společnosti nebo v lidských životech technologiemi, které jsou v naší době uvěřitelné a téměř na dosah; prvek temné satiry se nevylučuje. Nová série se stejně, jako předešlé série, zabývá fenoménem sociálních sítí, implantátů, augmentované reality a samozřejmě otázkou, zda je lidstvo s pokročilejší technologií šťastnější vzhledem k tomu, že sám "lidský hardware ani software" se nemění.
Mezi novými epizodami není žádná vysloveně slabá, záleží na oblíbeném téma (moje je S03E06 o hejtu na sociálních sítích, neboť se nelze nepousmát při vzpomínce na diskuze na novinky.cz nebo jiné líhně českých zrůd). Občas se sice stává, že ostřílení fanoušci sci-fi vydedukují, kam epizoda směřuje nebo o co autorům jde, takové už je prokletí klišé Bakalářů. Proto se ani nepouštím do synopsí dílů, abych nenapomáhal. Pokud hledáte program na prodloužený víkend, Black Mirror může být dobrá volba. Legálně na Netflixu, i to je pokrok.
VY VOLE! Sci-fi z obrazku "Rychle domů" uz je v ulici V Parku asi 10 let skutecnosti. To vam potvrdi jedna brejlata pokerovana odbarvena a tajne s ni dovadejici plesatej chytrej pitomec s plnou hubou kecu, kteri tam pracovali. Fakt, sklo, xichty jak pri pulrocni zacpe a i ty rosliny na svislych lanech! To vse se tam da nalezt.
OdpovědětVymazatVyborny, dik za tip.
OdpovědětVymazat